\
Przyjemna i pożyteczna zabawa z dzieckiem

Odciągnięcie pociechy od komputera

W obecnych czasach jest tak, że dzieci już od najmłodszych lat uczy się korzystać z komputera. Czy to jest dobre ? Nim się obejrzymy a zaczną przed nim przesiadywać dzień i noc. Od wczesnego świtu do późnej nocy. Czasem będzie dochodziło już do takich nefralgicznych przypadków, że siłą trzeba będzie odciągnąc nasze dziecko od komputera, a te dziecko siłą zacznie się wtedy bronić. Przemoc rodzi przemoc, a zbyt długie siedzenie przed komputerem to uzależnienie.

 

Dlatego właśnie nie powinno się dawać smykowi komputera czy laptopa, byśmy my mogli odpocząć po pracy. To najczęstszy i największy błąd wychowawczy. Kochający rodzice poświęciliby dziecku choć trochę czasu, pobawiło się klockami, zabawkami, razem z dzieckiem. Powinniśmy wyjść z nim od czasu do czasu na dwór, pobawić się czy przewietrzyć. Przyjmujmy też z godnością to, co dziecko sobie wyobraża podczas zabawy z nim, to jest dla takiego smyka zachęcające, gdy wejdziemy w jego świat. Nie angażujmy go aż nadto w świat elektroniki.

 

 

Odpoczynek po ciężkim dniu

... to niekoniecznie musi być poobiednia drzemka, czy wieczór przed telewizorem czy komputerem. Nie bądźmy starymi zgredami, którzy po 7-8 godzinach w pracy nie mają na nic siły i chęci, no chyba że pracujemy na budowie, czy mamy inną, ciężką pracę fizyczną – choć czasami i to nie jest przeszkodą by poświęcić naszemu smykowi choćby 2-3 godzinki. Jesteśmy dla nich kimś ważnym i istotnym. Podtrzymujmy ten wizerunek. Budujmy swój szacunek w oczach naszego dziecka, pamiętając jednak o tym, by i do niego odnosić się z szacunkiem. Bawmy się z nim, to ma być nasz odpoczynek a jednocześnie czas zabawy naszego dziecka. Róbmy wszystko, aby nasz smyk się dobrze bawił.

 

 

Jak zatem bawić się z dzieckiem i czym ?

Stare i drewniane zabawki ostatnio powracają do łask. Ponad to też klocki z drewna pozwolą naszym dzieciom miło spędzić czas i rozwinąć ich kreatywność i wyobraźnię. To co proste i z pozoru nudne, wcale nie musi być najgorszym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie – jest spora szansa, że zabawa z taką klasyką spodoba się dzieciom. Może warto byłoby się zastanowić nad zakupem takich klocków lub zabawek z drewna ?