\
Urlop na Mazurach

Zasady mazurskiego urlopu


Kraina Tysiąc Jezior w swojej ofercie zawiera niemal tysiące obiektów noclegowych, których bogata oferta zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów. Wybierając miejsce na urlop na Mazurach warto mieć na uwadze kilka najważniejszych zasad, które po krótce postaram się przedstawić poniżej.


Najistotniejszym obyczajem, który każdy urlopowicz powinien znać jest zapoznawanie się z aktualnymi i prognozowanymi warunkami pogodowymi. Wypływając na przykład na wycieczkę łodzią po jeziorze należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ewentualne możliwości wystąpienia zjawisk burzowych. Przykładem katastrofy może być burza na Mazurach, która wystąpiła w 2007 roku, w czasie której wiatr osiągał około 120 km/h a temperatura w krótkim odstępie czasu spadła o około 10°C. To zjawisko atmosferyczne spowodowało śmierć aż 12 miłośników żeglarstwa, którzy prawdopodobnie uniknęliby takiego losu dokładnie śledząc prognozy pogodowe.


Ważną sprawą podczas urlopu na mazurach jest także zapoznawanie się z komunikatami Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, które wydają informacje odnośnie zagrożenia pożarowego w lasach. Aktywność fizyczna na urlopach przestaje być czymś niespotykanym, dlatego też wiele ludzi wybiera urokliwe lasy jako cel swoich podróży. Intensywne wycieczki rowerowe i piesze dostarczają często o wiele więcej pozytywnych emocji i energii niż wylegiwanie się na plaży. Trzeba jednak pamiętać, że w gorących porach roku zbiorowiska leśne często narażone są na pożary. Gdy wilgotność powietrza spada poniżej 30 procent mały płomień może spowodować katastrofę, którą trudno będzie pokonać. Trzeba pamiętać o rozwadze przy spędzaniu czasu w lesie oraz o zakazie używania ognia. Tylko to może uchronić nas, naszych najbliższych oraz cenne kompleksy leśne przed niechcianą katastrofą.

Urlop na Mazurach to także odpowiedzialność za drugiego człowieka. Korzystając z kąpielisk, pomimo tego, że są strzeżone, bądźmy czujni i miejmy oko na innych. Woda to bardzo silny żywioł, jedno nierozważne zachowanie może kosztować człowieka zdrowie, bądź nawet życie. Nie wiadomo, kiedy my sami będziemy potrzebowali pomocy.