\
Typy kosiarek

Typy kosiarek w zależności od źródła energii


Istnieje kilka typów kosiarek. Jednym z rodzajów są kosiarki spalinowe, wykorzystujące benzynę lub ropę naftową. Silniki w takich urządzeniach są przeważnie czterosuwowe, przystosowane do zwiększania ich momentu obrotowego, choć wiele starszego typu kosiarek wykorzystywało jeszcze silniki dwusuwowe, które jednak ze względu na generowane zanieczyszczenie zostają powoli wycofywane z produkcji. Napęd kosiarek spalinowych zawiera przeważnie jeden cylinder, a jego moc waha się od 1,5 do 7 kilowatów. Urządzenia te zaopatrzone są przeważnie w gaźnik i wymagają ręcznego zapłonu poprzez silne ściąganie korby. Coraz częściej wykorzystywany jest jednak rozrusznik elektryczny, aby umożliwić korzystanie z maszyny dla ludzi z mniejszą krzepą fizyczną.

Kosiarki spalinowe przewyższają elektryczne między innymi większą mocą i zakresem odległości. Używając tego typu urządzenie nie ogranicza nas żaden kabel, jak ma to miejsce przy maszynach elektrycznych. Wymagają one jednak częstszej konserwacji, takie jak czyszczenie lub wymiana świecy i filtra powietrza oraz wymiany oleju silnikowego.

Kosiarki elektryczne stają się już przeżytkiem w dzisiejszych czasach. Kabel, który musi być doprowadzony do urządzenia mocno ogranicza ruchy i możliwości sterowania. Wciąż jest jednak wykorzystywany przez wielu ludzi z powodu swojej niskiej ceny oraz mniejszych kosztów eksploatacji. Zagrożeniem przy używaniu kosiarek elektrycznych jest najechanie ostrzem na kabel zasilający, co może wiązać się z ryzykiem niebezpiecznego porażenia prądem. Zaletą tego typu kosiarek jest także mniejsza ingerencja w zanieczyszczenie powietrza.

Uważane za przestarzałe już kosiarki napędzane ręcznie wciąż są dostępne. Jako że cała energia niezbędna do funkcjonowania tego typu urządzenia pochodzi od człowieka, nie są one polecane do koszenia dużych trawników. Jednak i one posiadają wiele zalet. Brak wytwarzania spalin oraz zerowy hałas przy ich użytkowaniu sprawia, że od czasu do czasu spotykane jeszcze są w użyciu.