\
Druk cyfrowy

Co to druk cyfrowy?


Druk cyfrowy to sposób drukowania przy użyciu specjalistycznych urządzeń drukarskich. Istotą tej metody jest natychmiastowe generowanie treści zapisanej w komputerze, nie wykorzystując przy tym niepotrzebnych i mało efektywnych form drukarskich. Ciekawą możliwością, którą umożliwia nam akurat ten sposób drukowania jest dowolność przy personalizowaniu wejściowych treści graficznych i tekstowych.

Zalety druku cyfrowego


Metoda druku cyfrowego ma bardzo wiele zalet, z których jedną z najważniejszych jest szybkość realizacji zamówienia. Technika ta pozwala na maksymalne zminimalizowanie przygotowania wydruku przy znacznie wyższej jakości otrzymanych wyników. Drukarki i plotery starego typu oferują produkty gorszego gatunku z gdzieniegdzie pojawiającymi się wadami sprzętu, jak niechciane plamy po atramencie czy zgięcia kartek. Kolejną ważną zaletą, która charakteryzuje druk cyfrowy jest jego uniwersalność. Obróbki cyfrowe umożliwiają dość dużo możliwości, jak na przykład skalowanie obrazu lub łatwe manipulowanie efektami kolorystycznymi. Chyba najważniejszą cechą, która przekonuje zwykłych ludzi do stosowania druku cyfrowego jest jego opłacalność. W porównaniu do druku offsetowego koszt tej metody jest dużo niższy niż przy tradycyjnych technikach drukowania. Trzeba jednak pamiętać, że jest on najbardziej opłacalny w przypadku niewielkich ilości nakładów. Nowoczesna technika cyfrowa chętnie wybierana jest przy drukowaniu między innymi zaproszeń ślubnych, gdzie niezbędna jest wyjątkowa i szczególna personalizacja.

Wady i kontrowersje


Druk cyfrowy posiada też małe mankamenty. Przy nakładach przekraczających 1000 sztuk staje się on niezbyt opłacalny, gdzie ciągle przegrywa z techniką offsetową. Drugą wadą jest także dostępny format papieru, na którym można używać tej nowoczesnej techniki. Urządzenia, które obsługują format większy niż B3 są jeszcze bardzo rzadko spotykane na rynku polskim. Wady te są jednak niczym w porównaniu z korzyściami, jakie niesie za sobą druk cyfrowy. Gorąco można go polecić wszystkim osobom potrzebującym zaproszeń, wizytówek lub większej ilości unikalnych kartek świątecznych.