\
Nadruk sitodruk na koszulkach

Sitodruk, czyli jak zrobić trwałe nadruki na koszulkach firmowych.


Za każdym razem, kiedy przychodzi nam wyprodukować gadżety firmowe zastanawiamy się co zechcą nosić i pracownicy i klienci. Doświadczenie pokazuje, że obowiązkowo na liście muszą się znaleźć koszulki z nadrukami. Chociaż firmowe koszulki mało kto chce nosić publicznie wystarczy dobry pomysł i nie rzucające się mocno w czy logo.
Na pomysł zrobienia koszulek z wykorzystaniem znanych i lubianych komiksów wpadliśmy 3 lata temu. Logo firmy stanowiło tylko dodatek wpleciony na metce i przy głównej grafice. Zależało nam, aby klienci pamiętali o nas nie dlatego, że dostali niezły t-shirt do prac w ogrodzie, ale za to, że myślimy nieszablonowo. Jesteśmy nie dużą firmą, więc w grę wchodziły nakłady rzędu 100-200 sztuk. Optymalnym wydało nam się, aby nadruk na koszulkach zrobić sitodrukiem.
Sitorduk ta jedna z najstarszych metod wykonywania nadruku na odzieży. Jest to także tania metoda, dlatego najczęściej właśnie sitodrukiem wykonywane są loga i napisy na firmowych koszulkach, bluzach, torbach itp. Technika ta jest jednak opłacalna dopiero przy produkcji powyżej 50 sztuk. Wiąże się bowiem z koniecznością przygotowania matryc. Jednocześnie pozwala na dobre odzwierciedlenie barw i umożliwia nadruk również bardziej skmplikowanej grafiki. Stodruk można wykorzystywać do druku jedno i wielokolorowego. Znajduje swoje zastosowanie nie tylko do nadruków na koszulkach, ale też w drukach wielkoformatowych o różnego rodzaju tworzywach, m.in.: papierze, folii, metalu, czy szkle
Warto wspomnieć, że metoda nadruku sitodrukiem na koszulkach wywodzi się z dalekiego Wschodu, a oparta jest na druku szablonowym. Za twórców i prekursorów wykorzystania sitodruku uznaje się Japończyków. W XVII wieku pewien japończyk Yuzensai Miyasaki zaczął ozdabiać tą metodą kimona. W XIX wieku, jego rodak Zisukeo Hirose stworzył szablon - wycięty z papieru mtyw za pośrednictwem, którego nanoszono wzory. W późniejszych latach szablony wykorzystywano m.in. do tworzenia wzorów tapet, a później także dekoracji mebli. W czasie I wojny światowej sitodruk bardzo szybko rozpowszechniany był przede wszystkim w poligrafii.
Sitodruk jako metoda nadruku na koszulkach rozpowszechnił się dopiero w latach 50 i 60 XX wieku. W Polsce w latach 70 i 80 wykorzystywany był w podziemnych drukarniach. Dzisiaj jest to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych form druku. A żeby zrobić nadruk sitodrukiem na koszulce potrzebne są jeszcze maszyny drukarskie, farby, folie i inne elementy i o nich można by opowiadać osobne historie.