\
Jak powinien jeżdzić przyszły kierowca

Bezpiecznie

Bezpieczna jazda to prawdziwa sztuka. Jak nauczyć się jeździć?
Tylko w 2013 roku na polskich drogach doszło do 35,4 tys wypadków w których zginęło 3,3 osób, prawie 43,5 tys zostało rannych. Jesteśmy w niechlubnej czołówce krajów europejskich, gdzie na drogach ginie najwięcej ludzi. Dlatego szkoły nauki jazdy w Rzeszowie powinny kłaść nacisk przede wszystkim na jakość szkolenia przyszłych kierowców.
Wszystkie szkoły nauki jazdy i szkoły prowadzące lekcje doskonalenia jazdy nie tylko w Rzeszowie powinny więcej uwagi przywiązywać do nauki jazdy w zróżnicowanych warunkach. Jednocześnie powinno się uczyć przyszłych kierowców reagowania w najbardziej typowych sytuacjach, które można spotkać na drodze, a które często prowadzą do wypadków.
Aby jeździć bezpiecznie i czuć się pewnie za kierownicą nie trzeba być rajdowcem. Ale na pewno trzeba stale doskonalić swoje umiejętności. Dlatego każda szkoła nauki jazdy w Rzeszowie powinna prowadzić kursy nie tylko dla przyszłych kierowców, ale też dla tych, którzy uprawnienia posiadają od lat. Warto też uświadamiać kierowców, że co kilka lat warto zdecydować się na jazdy doszkalające czy trenujące umiejętności jazdy w trudnych warunkach.
Przyszli kierowcy powinni uczyć się gdzie są granice w poruszaniu się samochodem, których przekroczenie może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Nauka jazdy to nie tylko umiejętność prawidłowego wrzucania biegów czy włączania się do ruchu. To także bardzo istotna umiejętność reagowania choćby w sytuacji poślizgu. Niestety szkoły nauki jazdy nadal przywiązują zbyt mało wagi do opanowywania takich umiejętności przez swoich kursantów. A wiadomo, że nawet systemy wspomagające w aucie mają swoje ograniczenia. Ci sami młodzi kierowcy od początku powinni też uczyć się jazdy w ekstremalnych warunkach. Na naukę praktyczną w kryzysowej sytuacji na drodze może być już za późno.
Będziemy rozmawiać ze szkołami nauki jazdy w Rzeszowie i okolicach. Chcemy stworzyć kodeks dobrych praktyk w nauce jazdy. Już dzisiaj apelujemy do wszystkim właścicieli ośrodków nauki jazdy o poparcie projektu, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.