\
Wirus w fałszywej wiadomości od InPost

Fałszywe wiadomości e-mail

W Polskim internecie mamy obecnie wysyp prób oszustw za pomocą mass mailingu. Naciągacze wysyłają przeróżne informacje podszywając się przez powszechnie znane przedsiębiorstwa. Podszywanie się pod znane marki jest umotywowane tym że każdy zna te loga i nazwy. Ludzie łatwiej otwierają takie wiadomości aby dowiedzieć się co wielka firma chce od nas. Wewnątrz zazwyczaj jest szokująca wiadomość i informacja że szczegóły znajdują się w załączniku. A tutaj czekają trojany i wirusy.

 

Załącznik z niespodzianką

Po ściągnięciu paczki lub plików na dysk okazuje się że wewnątrz nie ma nic ważnego. Tymczasem nasz komputer został właśnie zainfekowany jakimś niebezpiecznym oprogramowaniem. Oprogramowanie to zazwyczaj trojan który tworzy połączenie z serwerem bazą, pobiera kolejne szkodliwe oprogramowania. Zazwyczaj infekcja przebiega bez objawowo. Napastnikom zależy zazwyczaj na mocy obliczeniowej naszej karty graficznej lub adres IP do rozsyłania następnych SPAM-owych informacji aby zarażać kolejne komputery.

 

Jak się bronić ?

Jeśli otrzymujesz takie e-maile, pobierz darmowy program anty wirusowy. Przeskanuj komputer.

Staraj się nie otwierać wszystkich wiadomości. Jeśli masz możliwość uruchom widok w chmurze treści wiadomości. Unikaj ściągania i otwierania załączników niewiadomego pochodzenia.

 

Co zyskują napastnicy ?

Szukanie haseł do kont to już przeszłość. Przy obecnych zabezpieczeniach sprzężonych z komórką, sam login i hasło to za mało by ukraść pieniądze z konta bankowego. Obecnie napastnikom zależy na uzyskaniu dostępu do mocy obliczeniowej drzemiących w kartach graficznych naszych komputerów. Jest ona wykorzystywana do wydobywania Bitcoin lub innych wirtualnych walut. W skrajnych przypadkach używa się zarażonych komputerów jako tak zwane zombi które wysyłają wiadomości spamowe do kolejnych potencjalnych ofiar które otworzą zainfekowaną wiadomość.